Vabimo vas na predavanje, ki bo v torek 13. 5. 2025, ob 12:15 v 0.46/2 na FNM UM.

 

Naslov predavanja: Razumevanje multimodalne kolektivne aktivnosti populacij beta celic: vpogledi s pomočjo računalniških modelov in mrežnih analiz

 

Predaval bo Uroš  Barać, Oddelek za fiziko, Fakulteta za naravoslovje in matematiko, Univerza v Mariboru

 

O predavatelju:

Uroš Barać je mladi raziskovalec in doktorski študent 1. letnika na Oddelku za fiziko Fakultete za naravoslovje in matematiko Univerze v Mariboru. Prvo in drugo stopnjo študija Fizike je zaključil na isti fakulteti, kjer se je že tekom študija aktivno vključeval v raziskovalno delo. Njegovo zanimanje je usmerjeno v področje dinamičnih sistemov, pri čemer se osredotoča predvsem na preučevanje različnih dinamičnih procesov v sistemih sklopljenih oscilatorjev ter na uporabo teorije omrežij in fenomenoloških modelov za opis kolektivnega vedenja realnih kompleksnih sistemov.

Za svoje delo je prejel Perlachovo nagrado za raziskovalno delo na področju naravoslovnih in matematičnih ved ter Perlachovo priznanje za znanstvenoraziskovalne dosežke. Aktivno sodeluje v raziskovalnih projektih in se udeležuje domačih ter mednarodnih znanstvenih srečanj, kjer predstavlja rezultate svojega raziskovanja.

 

Opis predavanja:

Beta celice v Langerhansovih otočkih usklajeno izločajo inzulin in skrbijo za urejeno metabolno homeostazo. Njihovo preučevanje predstavlja velik izziv, saj so to v osnovi heterogeni nelinearni oscilatorji, ki so sklopljeni na netrivialen način. Njihovo oscilatorno naravo pa kroji več sovisnih podsistemov, zaradi česar se tudi njihova dinamika manifestira na treh različnih časovnih skalah. Da bi bolje spoznali organizacijske principe, kako se na večcelični ravni vzpostavlja multimodalna kolektivna aktivnost, smo razvili fenomenološki matematični model, ki kljub svoji enostavnosti uspešno opiše te procese in dinamične vzorce. Za analizo slednjih smo uporabili funkcionalna multipleksna omrežja, kar je omogočilo kvantifikacijo kolektivne aktivnosti na posameznih časovnih skalah. Ta pristop ponuja nov vpogled v kolektivno organizacijo beta celic in dopolnjuje eksperimentalne raziskave.

Slika. Vizualizacija modela strukturnega omrežja celic beta (levo) in prikaz časovnih vrst za tri izbrane celice na treh časovnih skalah oscilacij (desno): počasne metabolne dinamike, hitrih izbruhih (bursts) in ultrahitrih (spikes).

 

 

Accessibility