V okviru pilotnega projekta Naravoslovno-matematične vsebine za razvoj digitalnih kompetenc bo za visokošolske učitelje, študente in diplomate, kot tudi za vse ostale zainteresirane izvedena delavnica na temo: Sistemski pristop k obravnavi energetske pismenosti.

Vljudno vabljeni na 4. javno delavnico, ki jo bo v torek, 7. 5. 2024 ob 14. uri izvedel prof. dr. Marko Marhl.

Predavanje bo potekalo v predavalnici 0.103 FNM UM ter na daljavo.

Vodja pilotnega projekta: doc. dr. Eva Klemenčič

Povzetek delavnice: Sistemski pristop k obravnavi energetske pismenosti

Energetska pismenost predstavlja ključno komponento splošne razgledanosti in osnovnega znanja posameznika, zlasti pa igra izjemno vlogo pri razvoju mladih od najzgodnejših stopenj izobraževanja do študija. Najprej bomo osvetlili domače in mednarodne trende v prizadevanjih različnih držav, izobraževalnih sistemov in združenj za izboljšanje splošne energetske pismenosti. Posebno pozornost bomo namenili dejavnostim slovenskega društva EN-LITE, ki si prizadeva za promocijo in krepitev energetske pismenosti (https://www.en-lite.si), ter predstavili ključne dosežke društva, kot so organizirani dogodki, intervjuji, medijske objave, knjižna gradiva, infografike in videoposnetki. Osredotočili se bomo na sistemski pristop k energetski pismenosti, s poudarkom na razumevanju delovanja ali dinamike sistemov. Takšen pristop omogoča spodbujanje analitičnega, kritičnega in kreativnega razmišljanja med študenti, dijaki in učenci. Sistemski pristop k obravnavi energetske pismenosti bomo umestili v kontekst dopolnjevanja s slovenskim izobraževalnim sistemom, od osnovne šole do nekaterih študijskih programov. Predstavili bomo primere vsebin, povezanih z energijo in energijskimi tokovi, ki se poučujejo v okviru predmeta Naravoslovje za 6. in 7. razred osnovne šole, ter primere obravnave kompleksnih sistemov in vloge energije v okviru predmetov Sistemsko mišljenje in Modeliranje sistemske dinamike, ki jih izvajamo za študente programa Fizike na Fakulteti za naravoslovje in matematiko Univerze v Mariboru, ter predmetov Sistemske dinamike in Sistemske dinamike, ki jih izvajamo na programu Razrednega pouka in doktorskega študija na Pedagoški fakulteti.

Delavnica spada v sklop: zeleno in energetsko.

Dosežki znotraj te delavnice bodo za udeležence naslednji:

• Razumevanje energetske pismenosti.
  • Pregled domačih in mednarodnih trendov.
  • Predstavitev državnih in lokalnih prizadevanj.
  • Sistemski pristop in analitično razmišljanje.
  • Primeri vsebin v izobraževalnem sistemu.
  • Interaktivne aktivnosti.

NOVOST: Udeleženci prejmete Potrdilo o udeležbi na delavnici.