V Vivariju Fakultete za naravoslovje in matematiko Univerze v Mariboru gojimo in vzgajamo rastline in živali, namenjene opazovanju in preučevanju med študijskim procesom. Tako študentom fakultete pomagamo oblikovati realne predstave o živem svetu, razvijamo njihov pozitiven odnos do narave in premagujemo morebitne predsodke. Vivarij pa ni namenjen le zaposlenim in študentom fakultete – s sodelovanjem z vrtci in s šolami omogočamo otrokom, učencem ter dijakom pridobivanje neposrednih izkušenj o konkretnih živih bitjih, razvijamo primerna čustva in strpnost do njih ter spodbujamo vedoželjnost.

Ker je bila prejšnja oprema povsem dotrajana in zastarela, smo s pomočjo projekta Norveški finančni mehanizem in številnih donatorjev ter sponzorja vivarij v celoti prenovili.

Prenovljen Vivarij FNM UM je 7. aprila 2011 v uporabo slavnostno predal namestnik veleposlanice Kraljevine Norveške, gospod Runar Jensen.