Obveščamo o aktualnih dogodkih in konferencah s področja znanstvenoraziskovalne in umetniške dejavnosti v prihajajočih tednih

1. _Oddelek za raziskovalno in umetniško dejavnost UM vabi na dogodek Kako oddati zaključno delo v DKUM v odprtem dostopu?, ki bo potekal v četrtek, 10. aprila 2025, od 13.00 do 13.45 prek aplikacije MS Teams.

Na predavanju, ki ga bo izvedla Jerneja Grašič, skrbnica Digitalne knjižnice Univerze v Mariboru, bodo udeleženci deležni poglobljenega pregleda celotnega vnosa zaključenega dela (prijava in vnos podatkov v sistem DKUM, vstavljanje datoteke in urejanje metapodatkov, preverjanje podobnosti vsebine, javna objava dela, drugo).

Podrobnejše informacije o predavanju in prijavi so na voljo tukaj.

Pilotni projekt sofinancirata Republika Slovenija, Ministrstvo za visoko šolstvo, znanost in inovacije, in Evropska unija – NextGenerationEU.

2. Mednarodno združenje za družboslovne informacijske storitve in tehnologijo (International Association for Social Science Information Service and Technology, IASSIST) organizira serijo brezplačnih spletnih delavnic za raziskovalce z naslovom »Tools for Qualitative Research« (Orodja za kvalitativno raziskovanje), ki bodo potekali enkrat mesečno od marca do novembra 2025 prek aplikacije ZOOM.

Na delavnice se je potrebno predhodno prijaviti. Povezave do prijav in več informacij o posameznih dogodkih lahko najdete tukaj. Vsak spletni seminar bo vključeval predstavitev v živo, razpravo ter čas za vprašanja in odgovore. Delavnice bodo posnete in na voljo na IASSIST YouTube kanalu za prihodnji ogled.

3. MOTOVILA, Center za spodbujanje sodelovanja v kulturnih in ustvarjalnih sektorjih vabi na dogodek Traveling Docs: Masterclass – Umetna inteligenca v avdiovizualni produkciji: Od koncepta do prakse, ki bo v hibridni izvedbi potekal 1. aprila 2025 med 17.00 in 19.00 v okviru 21. edicije programa ZagrebDox PRO, mednarodnega festivala dokumentarnega filma in ga organizirajo MEDIA pisarne Ustvarjalne Evrope iz Hrvaške, Belgije (Valonija – Bruselj), Češke, Danske, Estonije, Finske, Grčije, Italije (Torino), Latvije, Madžarske, Norveške, Nemčije (Berlin, Hamburg, München, Severna Porta), Portugalske, Slovenije in Švedske.

Na brezplačnem dogodku bo občinstvo dobilo praktičen vpogled v svet umetne inteligence v avdiovizualni produkciji, pri čemer bodo teoretične osnove povezane in integrirane z analizo primerov iz portfelja priznane španske produkcijske hiše Artefacto, ki jih bosta predstavila Anna Giralt Gris in Jorge Caballero.

Udeleženci morajo izpolniti prijavni obrazec, ne glede na to, ali se dogodka udeležijo osebno ali prek prenosa v živo.

4. UK Data Service organizira sledeči brezplačni spletni delavnici, ki bosta potekali prek aplikacije ZOOM, vsakič od 10.00 do 11.30 in ju bo mogoče spremljati tudi prek njihovega uradnega YouTube kanala:

  1. Introduction to effective and practical research data management (Uvod v učinkovito in praktično upravljanje raziskovalnih podatkov): 8. april 2025
    Na delavnici bodo predstavljene osnove učinkovitega in odgovornega upravljanja z raziskovalnimi podatki, načela FAIR, oblikovanje učinkovitih načrtov za upravljanje s podatki (NRRP-je) ter pregled ključnih vprašanj, povezanih z zasebnostjo, varnostjo in skladnostjo podatkov. Prav tako bodo predstavljene tudi osnovne strategije za zagotavljanje celovitosti in hrambe podatkov.
    Prijave so mogoče prek spletnega obrazca.
  2. How to become a computational social scientist (Kako postati računalniški družboslovec): 16. april 2025
    Na delavnicah bo predstavljen uvod v računalniško družboslovje, udeleženci bodo spoznali kaj je računalniška družboslovna znanost, za kaj je dobra, kako postati računalniški družboslovec in katere osnovne korake je treba upoštevati pri idealnem raziskovalnem projektu računalniške družboslovne znanosti.
    Prijave so mogoče prek spletnega obrazca.

5.Slovensko RDA vozlišče omogoča povrnitev stroškov prijavnine za udeležbo na 24. plenarnem srečanju združenja Research Data Alliance z naslovom »Data for emerging technologies« (Podatki za nove tehnologije), ki bo potekalo virtualno med 7. in 11. aprilom 2025.

Z namenom podpiranja razvoja raziskovalne skupnosti in spodbujanja izmenjave znanja in najboljših praks na področju raziskovalnih podatkov, bodo posameznikom iz slovenske raziskovalne skupnosti, ki se ukvarjajo s podatkovno znanostjo oz. raziskovalnimi podatki in želijo aktivno prispevati k razpravam na srečanju, povrnili stroške prijavnine.

Za povračilo prijavnine se lahko prijavite s pismom na naslov vozlisce.rda@fdv.uni-lj.si najkasneje do torka, 1. aprila 2025. Uspešnim prijaviteljem bodo povrnili stroške kotizacije, o njihovih obveznostih in podrobnostih prijave pa lahko več preberete tukaj.

6.Ministrstvo za visoko šolstvo, znanost in inovacije, Direktorat za znanost in inovacije vabi na sledeče brezplačne informativne dneve Evropske komisije v okviru programa Obzorje Evropa:

a) Novosti programa Obzorje Evropa – delovni programi 2025: 14. april 2025 od 9.00 do 16.00 (Gospodarska zbornica Slovenije, Dimičeva ulica 13, Ljubljana)
Seznanitev z novostmi in ključnimi usmeritvami delovnih programov za leto 2025 in predstavitev konkretnih nasvetov NKT, deljenje izkušenj uspešnih prijaviteljev in izvajalcev projektov, ki vam bodo v pomoč pri pripravi projektnih predlogov v letu 2025 za pridobivanje sredstev iz programa Obzorja Evropa.
Prijava na dogodek je mogoča do petka, 4. aprila 2025 oz. do zapolnitve prostih mest preko spletnega obrazca. Osnutek dnevnega reda je na voljo tukaj, podroben program dogodka bo objavljen v prihodnje.

b) Grozd 5: Podnebje, energija in mobilnost: 6. maj 2025 od 9.00 do 16.00 (hibridna izvedba)
Predstavitev raziskovalnih in inovacijskih tem, predlaganih v okviru Delovnega programa za leto 2025; potencialni prijavitelji bodo lahko izvedeli več o možnostih financiranja v okviru novega delovnega programa, ki je osredotočen na dvojni zeleni in digitalni prehod, potreben za dosego podnebne nevtralnosti v Evropi do leta 2050.

    • Prijava za osebno udeležbo: odprte do 31. marca 2025 oziroma do zapolnitve mest;
    • Povezava za spletno spremljanje dogodka bo na voljo na spletni strani dogodka bližje datumu dogodka.

 Po informativnem dnevu bo od 16.00 do 19.00 na isti lokaciji potekal povezovalni dogodek, ki ga organizira GREENET, mreža nacionalnih kontaktnih točk za Grozd 5 in bo omogočal mreženje in iskanje projektnih partnerjev:

    • Registracija za povezovalni dogodek: Prijave so odprte do 11. aprila 2025.
    • Predstavitve (do 3 minute): Organizacije, ki želijo sodelovati v predstavitvi projektnih idej, morajo svoje predstavitve poslati do 14. aprila 2025. Udeležba na povezovalnem dogodku je mogoča le za tiste, ki so registrirani in sprejeti za osebno udeležbo na informativnem dnevu.

 Podrobnejše informacije o celotnem programu in registraciji so na voljo na uradni spletni strani Evropske komisije.

c. Grozd 2: Kultura, ustvarjalnost in vključujoča družba: 15. 5. 2025 ob 9.30 do 16. 5. 2025 ob 16.00 (spletni dogodek)
Podrobna predstavitev razpisov po vseh treh destinacijah Delovnega programa grozda Kultura, ustvarjalnost in vključujoča družba 2025; udeleženci bodo lahko zastavili vprašanja predstavnikom Evropske komisije.

  • Povezava za spletno spremljanje dogodka bo na voljo na spletni strani dogodka bližje datumu dogodka
    Po informativnem dnevu bo en dan kasneje, 16. maja v okviru mreže Net4Society organiziran mednarodni spletni dogodek mreženja.
    Podrobnejše informacije o celotnem programu in registraciji so dostopne na spletni strani Informativnega dneva.

d) Predstavitev novega delovnega programa WIDERA 2025: 20. 5. 2025 od 9.00 do 17.00 (spletni dogodek)
Predstavitev razpisov v okviru novega Delovnega programa WIDERA 2025 (Širjenje udeležbe in krepitev odličnosti, angleško Widening Participation and Spreading Excellence). Na dogodku bodo govorci iz Evropske komisije predstavili teme novih razpisov, udeleženci pa bodo imeli možnost postavljanja vprašanj v živo prek platforme Slido.
Informativni dan bo predvajan v živo, prijavljeni uporabniki pa ga bodo lahko spremljali prek spletne platforme dogodka.

e) Delovni program grozda Zdravje 2025: 22. 5. 2025 od 9.00 do 16.00 (spletni dogodek)
Podrobna predstavitev razpisov po vseh šestih destinacijah Delovnega programa grozda Zdravje 2025, udeleženci bodo imeli priložnost nasloviti svoja vprašanja in komentarje. Predhodno bo 5. in 6. maja 2025 v okviru mreže HNN 3.00 organiziran tudi mednarodni spletni dogodek mreženja.

Podrobnejše informacije o celotnem programu in registraciji so na voljo na spletni strani Informativnega dneva.

 

Prihodnje konference, kongresi:

1._6. maja 2025 na Univerzi KU Leuven v Belgiji organizirajo konferenco z naslovom »Open Science Day 2025« (Dan odprte znanosti 2025), ki bo potekala med 9.00 in 17.30 uro v živo (Irish College, Janseniusstraat 1, 3000 Leuven).

 Program pripravljen od raziskovalcev za raziskovalce, vsebuje različne delavnice in predstavitve iz področja odprte znanosti in ponuja priložnost, da raziskovalci predstavijo svoje izkušnje v povezavi z odprto znanostjo, ne glede na njihova raziskovalna področja, stopnjo kariere ali raven strokovnega znanja iz tega področja.

Udeležba na dogodku je za zunanje udeležence plačljiva in znaša 40,00 EUR. Potrebna je predhodna prijava, ki je odprta do 23. aprila 2025. Podrobnejše informacije o programu in prijavi so na voljo tukaj.

2. Od 19. do 21. maja 2025 bo v Sevilji v Španiji potekal 16. evropski kongres ITS (Intelligent Transport Systems), ki ga prireja organizacija ERTICO.

Osrednja tema letošnjega kongresa se glasi »Čista, odporna in povezana mobilnost« in obravnava zahteve po trajnostnih, prilagodljivih in tehnološko integriranih prometnih rešitvah s ciljem preoblikovati prometne sisteme, da bi se lahko spopadli s sedanjimi in prihodnjimi izzivi, ki so posledica rasti mest in povečanih potreb po čistejšem okolju, odpornosti na prometne težave in potrebi po nemoteni povezljivosti.

Udeležba na dogodku je plačljiva. Več informacij o programu in prijavi je na voljo na spletni strani organizatorja.

3. Od 9. do 12. junija 2025 bo v Valenciji v Španiji potekala 33. mednarodna konferenca in razstava o biomasi »33rd European Biomass Conference&Exhibition«, ki jo organizira podjetje ETA Florence Renewable Energies.

Na dogodku bodo predstavljeni trendi, ki bodo usmerjali industrijo obnovljivih virov energije prihodnosti. Voditelji, oblikovalci politik, raziskovalci in predstavniki iz industrije in različnih organizacij bodo med drugim lahko poslušali predstavitve iz tematik: Perspektive razpoložljivosti biomase za bioenergijo in biogospodarstvo, Najnovejši trendi razvoja vmesnih bioenergijskih nosilcev in trajnostnih biogoriv, Predobdelava biomase in proizvodnja vmesnih proizvodov.

Udeležba na dogodku je plačljiva. Več informacij o programu in prijavi je na voljo na spletni strani organizatorja. Do 11. aprila 2025 je kotizacija na voljo po znižani ceni.

4. Od 10. do 12. junija 2025 bo v Brnu na Češkem potekala mednarodna konferenca z naslovom »Core Technologies for Life Science (CTLS, Osnovne tehnologije za vede o življenju)«, ki jo organizirajo Združenje CTLS (Core Technologies for Life Sciences), Srednjeevropski tehnološki inštitut CEITEC (Central European Institute of Technology) in Masarykova univerza.

Program konference med drugim vključuje predstavitev tematike osrednjih infrastruktur na področju odprte znanosti, kako institucijam predstaviti pomembnost osrednjih infrastruktur in predstavitev vloge raziskovalnih inštitucij in osrednjih zmogljivosti v okviru EOSC-a.

Udeležba na dogodku je plačljiva. Več informacij o programu in prijavi je na voljo na spletni strani organizatorja.

5. Od 22. do 24. septembra 2025 bo v Ljubljani potekal Kongres o praksah raziskovalne integritete ENRIO 2025, ki ga organizira Evropska mreža uradov za raziskovalno integriteto ENRIO (European Network of Research Integrity Offices) v sodelovanju z Univerzo v Ljubljani.

Kongres je namenjen strokovnjakom s področja raziskovalne integritete in etike, predstavnikom raziskovalnih institucij, financerjem raziskav, članom etičnih in preiskovalnih komisij ter vsem, ki jih zanima razvoj in trajnostna implementacija dobrih praks na tem področju. Osrednja pozornost bo namenjena dinamiki moči v raziskovalnem okolju ter odgovornosti institucij pri zagotavljanju odprtega, varnega in vključujočega raziskovalnega prostora. Dogodek bo obravnaval tudi širša globalna vprašanja, kot so poštenost, pravičnost in raznolikost, ki so bistveni elementi raziskovalne integritete, kot jih opredeljuje Cape Town Statement.

 Udeležba na kongresu je plačljiva in se je potrebno prijaviti. Možnost zgodnje prijave je do 31. maja 2025. Po predhodni prijavi je omogočena tudi možnost spremljanja kongresa na daljavo. Več o kongresu si lahko ogledate na uradni spletni strani.

Accessibility